01
/
01
/
Daniel Krásný

8 nejlepších seriálů roku 2020

Nejlepší seriály 2020

Pokud se dá o roce 2020 říct něco pěkného, tak jednoznačně to, že přál televizní tvorbě.

Zatímco loni touto dobou byl u nás Netflix spíš termínem pro fajnšmekry, dneska si na něm lidi pouští Čertoviny Zdeňka Trošky, jako kdyby se venku nechumelilo.

Koronavirus se pozitivně podepsal i na mé divácké morálce. Ty nejlepší seriály 2020 totiž vybírám z celkem šestatřiceti zhlédnutých televizních minisérií a seriálových řad.

Standardně pak o šťastných osmi píšu bez spoilerů, zkrátka tak, abych nikomu nezkazil potenciální zážitek.

Vyberete si mezi nimi?


8. Všechny velké a malé bytosti: 1. řada

V kostce: James Harriot je veterinář po škole, co v anglické rezervaci Yorkshire Dales začne pomocničit excentrickému doktoru Siegfriedovi. Společně rodí krávy, střílí koně, a pokukují přitom vilně po kočkách. Tedy, těch dvounohých.

V Anglii byl James Harriot ohromná celebrita. Veterinář, spisovatel, televizní hvězda, která zpracovala své začátky v oboru do spousty knih pro děti i dospělé. Na jejich motivy vznikl na ostrovech i úspěšný seriál v sedmdesátkách a ve filmu si ho jednou dokonce střihnul i Anthony Hopkins. Channel 4 teď se značkou ‚Všechny velké a malé bytosti‘ vrací Harriota do hry. A neskutečně jim to klape.

Nové ‚Bytosti‘ nejsou binge-watch, o němž si budete s kamarády povídat u piva. Jsou seriálem k čaji a sušenkám, který si pustíte napříč generacemi. Příroda je krásná, herci sympatičtí, akcent britský a největší napětí nastává v okamžiku, kdy si James není jistý, jestli dokáže krávě spravit bachor.

V dobách, kdy jsou i večerní televizní zprávy tematicky spíš apokalyptický thriller, je takováto milá procedurální jistota zlato.

Zkrátka feel-good. A to rovnou v koňské dávce.7. Chalífát: minisérie

V kostce: Pervin žije v Racce, má za manžela teroristu a ráda by pryč. Fatima je švédská policajtka, která jí telefonicky přislíbí útěk, i když je to naprostá mission impossible.

Že to Švédové Chalífátem zandali, jsem psal už ve svých prvních dojmech v dubnu. Ze všech projektů, které jsem letos poskládal do nejlepší osmičky, je navíc právě Chalífát ten nejintezivnější nehtohryz, u něhož se i pauzy na čůrání budou zdát až nepatřičně dlouhé.

Má vlastně všechno.

Silné téma, o kterém se mluví. Sympatickou stopáž osmi epizod. Fajn trio hereček, co to zvládnou uhrát očima. A především silnou orientaci na děj se zvraty, které přitom scénárista nezvrací účelově bůhvíodkud.

Na ČSFD to od dubna vytáhnul Chalífát na dvanácté místo mezi seriály. Slabých tři a půl tisíce hvězdiček mi ale dává signál, že navzdory kvalitám se z něj nestala žádná velká masovka.

Tak to konečně dožeňte, herdek filek!6. Bosch: 6. řada

V kostce: Kdosi donutí lékaře, aby z nemocnice ukradl radioaktivní materiál, který s trochou umu může přispět k pořádnému teroristickému útoku. Harry Bosch je ale pochopitelně všemu na stopě.

Bosch je trochu neprávem míjená policejní jistota, kterou jsem tu chválil už pět let zpátky. Během páté a šesté řady tvůrci ukotvili styl, a uznávám, že mi to takhle neskutečně vyhovuje.

Nejde totiž jen o drsného Harryho (čím dál lepší Titus Welliver) a dva tři prolínající se kriminální případy. Bosch umí perfektně zapojit vztahy na pracovišti, vykreslit titěrnou práci v kanclu, a dokonce boduje i tam, kde se i ty nejlepší seriály často spálí: ve vztahu hlavního hrdiny se svou dcerou.

Šestá řada má k tomu třeba i fantastickou závěrečnou epizodu. A ta skoro až poklidná atmosféra detektivky, kde policajti spíš rázně chodí, než aby se honili v autech, mi bude chybět. Na jaře 2021 totiž na Amazonu vyjde poslední sedmá sezóna.

Nejvyšší čas dohnat těch uplynulých šest.5. Koruna: 4. řada

V kostce: Princ Charles si nabrnkne mladou blondýnu, britský parlament železnou bábu a Alžběta je jako vždycky někde mezi tím.

To, že Peter Morgan umí vést herce, perfektně zapojovat Phippsův hudební doprovod (boží Voices!) a dávkovat dialogy tak, aby jednoho nepřesytily, to už jsem všechno věděl z předchozích řad. Ve čtvrté sérii Koruny ale smáznul epizodičnost a přinesl kompaktní story, která najednou funguje jako celek.

A bodejť by ne. Na rozdíl od matné třetí řady má k dispozici skvělé vedlejší charaktery (Thatcherová, Camilla, Diana), s nimiž se mazlí jako dítě s plyšovým medvědem.

Nalevo i napravo se můžete dočíst, jak se čtvrtá řada Koruny liší od skutečnosti. Jak byl Charles menší svině a Diana zase větší. Jak Tchatcherová v reálu nemluvila tak moc jako ghúl, a tak podobně.

Popravdě je mi to úplně fuk.

Tahle kombinace královské reality a televizní fikce ale musí bavit i ty, kterým se u životopisů starých lidí obvykle kroutí palce. A já jsem moc rád, že můžu Korunu po roční pauze zase zařadit do žebříčku.4. Ted Lasso: 1. řada

V kostce: Ted Lasso je trenér podřadného klubu amerického fotbalu, který bez znalosti pravidel přijíždí do Anglie řídit tým v Premier League. Nová majitelka klubu se totiž chce po rozvodu pomstít svému muži, pro kterého je klub součástí srdíčka.

Už hrozně dlouho jsem neviděl nic tak zábavného jako je Ted Lasso. A zpětně musím uznat, že jsem to ani za mák nečekal. Jason Sudeikis mi totiž zpravidla přišel jako zástupce té horší ligy amerických komiků.

Ted Lasso ale nestojí na očekávaném konfliktu: neznalý americký moula versus anglická fotbalová mentalita. Nebo jak se to vezme. Ted je sice optimistický altruista, který nagelovaným kopačkám rozdává knížky a kupuje jim dorty k narozkám, jako postavě mu ale lze fandit, což výrazně ovlivňuje tón pořadu.

Výsledkem je nesmírně funkční kombinace americké komedie s anglickým humorem, hudbou od Mumford & Sons a prima fotbalovou atmosférou.

Deset půlhodinek na Apple TV+ spolknete za jeden večer. Věřte mi.3. Ozark: 3. řada

V kostce: Marty a Wendy Byrdovi rozjeli u jezera Ozark kasíno. Vše nasvědčuje, že by vztahy s kartelem mohly být dlouhodobě na no-problemo úrovni. Wendyin brácha Ben a čmuchající FBI na to ale mají diametrálně odlišné pohledy.

Docela chápu, jestli jste nad Ozarkem po druhé řadě zlomili hůl. Táhla se jako smrad a jevila se jako kdyby vetchý příběh na dvě tři epizody potřebovala vetknout do deseti.

Trpělivým divákům budiž proto třetí řada sladkou odměnou. Proměny obou hlavních charakterů, gangsterské scény, v posledních epizodách až hmatatelné napětí – tyhle esence jsem takhle pěkně poskládané viděl naposledy v tom nejlepším z Breaking Bad.

Masivně tady tomu pomáhá Tom Pelphrey jako Wendiin brácha (pamatujete jeho pokérovaného poldu z Banshee?) a ještě víc Jason Bateman, co svítí jako hlavní hrdina Marty a září jako režisér všech deseti epizod. Na někoho, koho jsem si léta nanejvýš pletl s výše zmíněným Jasonem Sudeikisem, setsakra skvělá práce.

Jen jedno ‚bohužel‘ to má.

Bez znalosti první a druhé řady se asi nebudete úplně chytat.2. The Marvelous Mrs. Maisel: 3. řada

V kostce: Paní Maiselová je skororozvedená matka dvou dětí, která v šedesátých letech rozjede kariéru stand-up komičky. A čelí všemu možnému. Konzervativním rodičům, chlapské konkurenci, žárlivému exmanželi a tak.

Jestli jsem o něčem výše napsal, že u nás daný seriál pluje pod radarem diváckého zájmu, měl bych to v případě paní Maisel minimálně podtrhnout a vytučnit.

Kulometný humor manželů Palladinových znáte z Gilmorových děvčat. A pokud se rozhodujete, jestli The Marvelous Mrs. Maisel zkusit, berte váš vztah k Rory a Lorelai jako počáteční vkusový rozřazovák.

Mrs. Maisel je ale oproti Gilmorkám výpravnější, dějovější, s promakanějšími vedlejšími postavami (skvělý Tony Shalhoub!), skvělými stand-up výstupy a ve třetí sérii i s výraznou režijní gradací. Epizody ‚Panty Pose‘ a ‚A Jewish Girl Walks Into the Apollo‘ jsou asi nejlepší dvě hodinky celého roku 2020.

Trailer výjimečně ukazuje všechno, v čem je tenhle seriál silný. Pokud vás namotá (společně s tou hromadou Glóbů a Emmy), našli jste grál.1. Dámský gambit: minisérie

V kostce: Beth vyrostla v dětském domově, kde si krátila volnou chvíli šachovými partiemi s topičem. Pak s učitelem ze školy. Pak s amatéry na turnaji. A pak s úplně všemi šachisty na světě.

Scott Frank je profesionální vypalovač rybníků. Už podruhé totiž rozstřelil žebříčky nejlepších projektů roku minisérií, o které předem věděli snad jen ti nejzarytější fanoušci tvůrce.

V roce 2017 to byl fantastický Godless, kde se Michelle Dockery z Downtonu naučila ladně střílet z westernové kulovnice. V roce 2020 mu k tomu navíc postačily pouze bitvy šachovnicové.

V Gambitu je všechno správně. Plyne tak samozřejmě a zábavně, že by si mohl dát páku s Forrestem Gumpem. Nemá slabšího místa. Pro celosvětovou popularitu šachů udělal skoro stejné maximum jako Dominik Hašek pro český hokej v Naganu.

Učebnicově předvádí, že k vyvolání napětí nepotřebujete stát tváří v tvář smrti nebo rozumět pravidlům sportu. A dokazuje, že ty nejlepší životopisné příběhy klidně můžou být i naprostá fikce.Jakkoliv to z kraje roku moc nevypadalo, i letos se mi širší nominace do osmičky nezřízeně nafoukly. Stejně jako loni tak rok 2020 v televizní tvorbě dojedu alespoň telegraficky.


Čestné zmínky

  • Fascinovaly mě Bludné kruhy, i proto, že Mark Ruffalo je tam ďábelsky dobrý. Jako celek je to ale tak tuhá deprese, že jsem jí nedokázal náležitě ocenit.
  • Minisérie Defending Jacob od Apple TV+ vznikla na motivy knížky, kterou jsem četl a líbila se mi. Jako soudní drama šlape skvěle, i přes ten trochu divně upravený konec.
  • Velmi slušná byla druhá řada The Haunting na Netflixu, která mile překvapila i tím, že jen tupě neděsila, ale snažila se i o hlubší story.
  • Výtečný je belgický seriál Undercover, konkrétně jeho druhá sezóna, která vyšla letos. Tak čistou orientaci na příběh a zábavu si rád nechám líbit.
  • Seriál Normální lidi od Hulu je se svými přirozeně nesympatickými hrdiny jednoznačně ‚love or hate‘ neromanťárna. Mně to teda sedlo moc. Ale ručit bych za to nedokázal.

Tak jako každý rok se bez mučení přiznávám, že jsem neviděl všechno. Mrzí mě, že jsem nestihnul druhou řadu Co děláme v temnotách, pátou řadu Volejte Saulovi nebo lahodně vyhlížejí Sekerku. Velebeného Mandaloriana taky ne a ani ho nejspíš neuvidím. O Hvězdných válkách totiž vlastně nevím vůbec nic.

Sérii Můžu tě zničit od BBC, která teď zpravidla vyhrává všechny zahraniční seriálové žebříčky, jsem ale bohužel zhlédnul celou. A nic tak afektovaně nesympatického jsem už neviděl roky.Tolik nejlepší seriály 2020

Neváhejte mi do komentářů nasypat to, co vás v roce 2020 v televizi nejvíc bavilo. A pokud korona nezabila veškeré slibné produkce, adié příští rok u další nejlepší osmičky.


Přečtěte si také:

Minulé žebříčky nejlepších seriálů roku na Vnímat Krásu:

  1. 2. 11. 2021 - Odpovědět

    Zdravím .. A co Papírový dům, ten vás nezaujal?

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..