01
/
01
/
Daniel Krásný

8 nejlepších seriálů roku 2019

Nejlepší seriály 2019

Seriály jsou pořád pevnou součástí mého života. Rád je sleduju, rád o nich píšu, rád si je aktivně vyhledávám a zkouším.

Letos jsem viděl závěrečné titulky posledních dílů u sedmadvaceti sérií dramatické tvorby. A už počtvrté využívám konec roku k tomu, abych se ohlédnul a doporučil.

Vzhledem k doopravdy silné sezóně jsem rozšířil standardní pětici na osmičku. A o všech zmíněných píšu naprosto bez spoilerů, zkrátka tak, abych vás zkusil trochu namlsat.

Tak si nabídněte.


8. Hledání Aljašky: minisérie

V kostce: Puberťák Miles Halter přijíždí poprvé na svůj nový intr na kapku neobvyklou, uprostřed přírody postavenou střední. Osm epizod analyzuje nejen jeho první cígo a pokus o honitbu od rumunské spolužačky, ale i vyrovnání se s jednou nečekanou tragédií.

Aljaška není kontinent, ale holka. Sečtělá, dost tajemná, s nejasnou minulostí, taková ta, ‚co se baví s klukama‘. A je to právě parta tří kluků a jedné Aljašky, co tajně na intru pije, baví se kanadskými žerty, přemýšlí o životě a předčítá si nahlas z Marqueze.

Předlohu od Johna Greena jsem četl. A nestává se často, aby televizní přepis byl snad třikrát lepší než knížka. Tahle série od Hulu by totiž ostatní seriály mohla na střední vyučovat v atmosféře. Takové té mladické, skoro až foglarovské, kdy vám začne být líto, že už vám nikdy nebude znova šestnáct.

Záhadou pro mě taky je, jak se autorům podařilo tak perfektně sestavit casting, aby nikdo z hlavních postav nebyl na pěst, a aby fungovaly všechny ty křehké středoškolské motivace.

Hned několikrát mě u sledování napadlo, že by tahle látka skvěle fungovala jako interaktivní adventura typu Life is Strange. Kdo má něco podobného rád, může si Aljašku z osmého místa rovnou přesunout na jedničku.

PS: Trailer je strašnej.7. Watchmen: první řada

V kostce: Maskovaní hrdinové jsou postaveni mimo zákon, policajti nosí masky, aby nebyla poznat jejich identita a doktor Manhattan je bůh. Komiks od Alana Moorea asi znáte. Nebo jste viděli film z roku 2009. Všechno sedí.

Komiksovky hrdě ignoruju už bůhví kolik let, a jestli mě chcete fyzicky týrat, zavřete mě do pokoje a pusťte mi maraton Marvelu. Watchmen je proto přesně ta látka, kterou bych normálně hlásil. Soudce v kápi. Kapitán Metropolis. A ten modrej chlap se svítícíma očima, TVL!

O to víc ale obdivuji, jak se devíti epizodám seriálu Watchmen podařilo připoutat mě k obrazovce. A může za to Damon Lindelof. Jeho způsob vyprávění a poetika obrazu mě zbořila už v Pozůstalých, a i pro mě neatraktivní látku se mu podařilo zpracovat TAKHLE.

Zážitku pak vévodí osmá epizoda, asi nejlepší hodinka ze všech seriálů v žebříčku, perfektní soundtrack Reznora a Rosse (Life on Mars!) a Jeremy Irons, který se mi takhle líbil naposled v Příliš dokonalé podobě.

A protože je to od Lindelofa a někdo se na to určitě zeptá: Ano, je to uzavřené a vysvětlené. Skvěle.6. Černobyl: minisérie

V kostce: No, co bych vám sem psal.

Popisy jsou tady zbytečné, vím, že jste se v květnu taky dívali. Místo toho radši hodím do placu jednu souvislost.

V roce 2019:

 • Finišovala v televizi nedražší a nejpopulárnější fantasy sága desátých let tohoto milénia.
 • Na konci roku si to napochodovala sága další, s nabubřelou ambicí být tou největší v letech dvacátých.
 • Netflix vydal další Stranger Things, tedy značku, co bůhvíjak stihla hacknout všechny levné textily od Bershky po Háemko.
 • Disney nasadilo televizní Star Wars a vytvořilo Baby Yodu, který se bude jistě prodávat minimálně stejně dobře jako Elsa s Annou.
 • Po patnácti letech se vrátila do seriálu Rachel Greenová.

A přesto všechno lidi nejvíce oblbla pětidílná minisérie odehrávající se na Ukrajině, podle skutečných událostí a navíc od autora filmů Scary Movie 3 a Scary Movie 4.

Jo, taky mě oblbla.

A zpětně na tu mánii čumím s otevřenou pusou.5. Yellowstone: druhá řada

V kostce: Rodina Johna Duttona vlastní největší ranč v americkém národním parku Yellowstone. A tenhle jejich monopol leží různým lidem v žaludku. Podnikatelům, Indiánům, ochráncům přírody, starousedlíkům, gangsterům. Vlastně úplně všem.

Yellowstone mi udělal radost, protože mě odměnil za výdrž. První řada moderního westernu od Taylora Sheridana (Sicario, Wind River) byla totiž sotva poloviční. Byla nudná. Bez gradace. Spíš tak pofrantiškovsku doutnala a voněla pižmem, než aby to na divokém západě pořádně rozfajrovala.

Dvojka to ale zvládla.

Sheridan přitvrdil a najednou to celé šlape. Z Kevina Costnera jde strach. Zdaleka ale ne tak velký jako z Kelly Reilly, jejíž postava na pomezí femme fatale a nejdrsnějšího kauboje z okolí, má navzdory pohlaví ty největší televizní koule současnosti.

Jestli jste jedničku loni vzdali (nedivím se), ale Sheridana máte rádi, dobře vám teď radím – pokračujte. Druhá řada si tyká s Kmotrem nebo tou nejlepší formou Raye Donovana.

Prostě to v sobě má.4. Servant: první řada

V kostce: Nóbl manželskému páru zemře miminko. On se s tím smiřuje líp, ona hůř. Kvůli překonání její fáze odmítání si na pár týdnů pořídí domů fotorealistickou panenku, kterou ona opečovává jako opravdové dítě. A v první epizodě seriálu i chůvu, s níž teprve přichází do domu temnota.

Jediný zástupce Apple TV+ v žebříčku. Jediný horor. A taky jediná série, která ještě neskončila, tudíž existuje zcela reálná možnost, že se za její umístění budu v lednu proklínat.

Jenomže Servant je malá žánrová delikatesa, rajcující hned několika palnými zbraněmi. Tak třeba:

 • Každá z osmi epizod první řady má jen 30 minut, tudíž jsou díly v podstatě bez vaty a strašně příjemně odsýpají.
 • Režírují to celé třeba M. Night Shymalan (boží pilot) nebo Nimród Antal a jejich vizuální styl celku velmi přidává.
 • Hlavní hrdina pracuje doma jako foodblogger se zaměřením na molekulární kuchyni a fúzi. Temnou atmosféru tak prokládají třeba chirurgicky přesně nasnímané záběry na výrobu humrové zmrzliny. A je to strašně sexy.
 • Seriál má super sympatický casting. Rupert Grint z Harryho Pottera tu má jasně svou nejlepší postweasleyovskou roli.
 • Záporák tu není černobílý a každá epizoda rozbíjí zdánlivě odhadnutelné motivace postav.

Fakt není nemožné, že to konec trochu posere. Aktuálně se ale nemůžu dočkat další epizody.3. Endeavour: šestá řada

V kostce: Inspektor Morse nemá smysl pro humor, zato mu příroda štědře přidala na důvtipu. S parťákem Fredem Thursdayem, dobráckým detektivem ze staré školy, čelí epizodu od epizody rozličným kriminálním případům. V podobném duchu. Už šest řad.

Endeavour je taková ta detektivka k nedělnímu čaji. Britské akcenty, topová výprava, anglický fór a pocit ‚dobře vím, co v další epizodě dostanu‘. Ostrovy produkují podobných seriálů víc (namátkou třeba Grantchester nebo Unforgotten), Endeavour je z nich ale zdaleka nejlepší.

Šestá řada má veškerou tu esenci z předchozího odstavce. Hlavní charaktery ale ještě stíhá stavět před zajímavá morální dilemata, a poprvé za šest let má i vygradovaný, skoro až westernový závěr.

Nemá cenu začít s šestou řadou bez znalosti řad předchozích. A taky nemá cenu, pokud seriály sledujete pořežábovskou speed-watchingem, nejlépe někde na mobilu při cestě autobusem.

K Endeavour je potřeba se rozvalit na kanape. A možná i trochu dozrát.2. Roky a roky: minisérie

V kostce: Anglická rodina Lyonsových se moc neliší od jakékoli jiné rodiny, kterou znáte. Teda v jednom jo. Sledujete totiž její život v časovém období 2019 až 2029. V budoucnosti, která se strašidelně podobá té naší. V budoucnosti, která není nemožná.

K seriálu Servant jsem nahoře napsal, že je to jediný horor v mém žebříčku. Co do husí kůže jsou ale Roky a Roky naprosto vyrovnaný společník. A možná jsou i o inč dál.

U hororu se chvíli bojíte, možná se vám nebude chtít jít ve tmě na záchod, ale pak si spokojeně usnete. Roky a Roky ve svém katastrofickém scénáři s Číňany, Amerikou a vládou populistů moc spát neumožní. Tak perfektně je totiž tahle série napsaná a natočená.

Má fenomenální Annu Reid v životní roli, senzační střihové flashforwardy podepřené touhle muzikou, i na šest epizod až fantasticky vytvořený vývoj osmi hlavních charakterů.

A já se na to týden od týdne těšil. A taky se trochu bál.1. Boj o moc: druhá řada

V kostce: Logan Roy je mediální magnát. A taky zapšklý důchodce po těžkém infarktu s příšerně nesympatickými dětmi, které v koutku duše doufají, že bude tatínkova společnost Waystar Royco jednou jejich.

To větné spojení „příšerně nesympatický“ z odstavce výše bych si ještě jednou dovolil vytučnit. Přesně takové jsou totiž všechny postavy v celém seriálu. Jsou to buď zbabělci, zákeřňáci nebo feťáci. Podvádějí své partnery nebo prostě jenom podvádějí.

A přesto na nich může stát desetidílná série, natočená s obdivuhodnou brilancí, v rozličných lokacích napříč světem, senzační gradací a návykovým černým humorem.

Už první řada Boje o moc byla skvělá. Vzhledem k vysoké kadenci dialogů si ale jeden musel díl od dílu trochu odpočinout. Ve dvojce se tohle vyžehlilo a přibyly scény, na které budete vzpomínat. Na Loganovu hru na chatě. Britellův fenomenální soundtrack. Finální střet na jachtě. Nebo Kendallovo karaoke.

Zaklínač není nová Hra o Trůny. Tohle je.Ačkoliv jsem pětici vybraných seriálů rozšířil na osmičku, beztak byl pro mě letošní žebříček překvapivě limitující. 2019 byla skvělá sezóna. A proto bych chtěl některé další kusy pochválit alespoň z rychlíku.


Víc seriálových tipů?

Sledujte mě na ČSFD.cz!

Od roku 2018 pravidelně komentuji a doporučuji filmy a seriály na ČSFD.cz. Pokud vás baví moje recenze a tipy, budu rád, když mě tam budete sledovat.
Jsem tam pod přezdívkou ‚vnimatkrasu‚.


Telegraficky:

 • Lesbovražedné Na mušce mělo letos skvělou druhou sezónu. Černohumornou, skvěle odsýpající, s báječnou Jodie Comer.
 • Koruna si zachovala glanc a měla několik absolutně perfektních epizod (Tywysog Cymru!). Výměnu hlavních charakterů jsem ale přece jen kousal trochu obtížněji.
 • Sasha Baron Cohen jako Agent mě letos strašně bavil. Lepší špionážní drama v roce 2019 nevzniklo.
 • Otíral jsem se o tuhle trojici v článku trochu pejorativně, ale Hra o trůny, Stranger Things i Zaklínač bavily.
 • Euforie u mě v žebříčku trochu bojovala s Hledáním Aljašky. Je taky skvělá. Jen u mě nakonec vyhrála knihovna před transgenderovým šlapáním chodníku. Ale teda jen o kousek.
 • Mark Cherry, autor Zoufalých Manželek, představil na CBS nový projekt Why Women Kill. A je to přesně ta tajná pecka, o které vám nikdo neřekne.
 • Druhá řada TY vypadá zase skvěle. V době psaní článku jsem z ní ale viděl pouhé dvě epizody.

Sedmadvacet zhlédnutých sérií je dost, ale pro žebříček, u něhož bych měl úplně čisté svědomí, je to pořád málo. Neviděl jsem Potvoru ani novou řadu The Marvelous Mrs. Maisel. Dohnat bych měl The Boys nebo prý výtečné britské redneck drama The Virtues.Tolik nejlepší seriály 2019.

Neváhejte mi do komentářů poslat tip, kontra nebo souhlas s žebříčkem. A sejdeme se tu (v pevné víře) zase za rok s dalšími peckami na pokračování.


Přečtěte si také:

Minulé žebříčky nejlepších seriálů roku na Vnímat Krásu:

 1. 30. 12. 2019 - Odpovědět

  sex education bych ještě přiřadil jinak super žebříček
  (můj názor)

  • 30. 12. 2019 - Odpovědět

   @Dan

   To je další věc, která mě zatím minula. Napravím.

 2. 30. 12. 2019 - Odpovědět

  The Boys ční nad vším a ještě Neuvěřitelna na Netflixu

  • 30. 12. 2019 - Odpovědět

   @Jarda

   The Boys je můj rest, jak píšu v článku.
   Unbelievable zase můj největší mismatch s diváckými ohlasy letos. Toni Colette byla super. Ostatní mě tam neskutečně štvali.

 3. 30. 12. 2019 - Odpovědět

  Co 4. série Man in the high castle? Na tento skvělý seriál se tak často zapomíná.

  • 30. 12. 2019 - Odpovědět

   @Sad12cz

   Skončil jsem na konci druhý řady. Šetřím na ‚někdy‘. Je dobrá?

 4. 30. 12. 2019 - Odpovědět

  ,, Poslední království,, tu chybí….

 5. 30. 12. 2019 - Odpovědět

  a co třeba zaklínač

 6. 31. 12. 2019 - Odpovědět

  Za me určitě Nepohadky na HBO… jeden z Top seriálu

 7. 3. 1. 2020 - Odpovědět

  Druhá řada YOU sice zpočátku vypadá jako variace na tu první, ale hodně rychle se to rozjede nečekaným směrem a závěrečná třetina je vyloženě libová (zejména kombinace drogového tripu a tikajících hodin ála 24 ve spojení s velkým finálním twistem za to rozhodně stojí!).

  Ještě bych vyzdvihl The Expanse – čtvrtá řada pokračuje v krasojízdě, takhle dobré sci-fi tu nebylo od Battlestar Galacticy, a to už je nějaký ten pátek. Strejda Bezos do toho navíc nasypal o hodně víc dolárků, něž onoho času Sy-Fy, takže si člověk užije i ti vesmírné bitvy naplno; pokud máš alespoň trochu rád tenhle žánr, tak můžu jen a jen doporučit.

  Jinak z těch „klasických“ záležitostí bych taky rád vzpomenul na pátou řadu Bosche – to je totiž s přehledem ta nejlepší kriminálka posledních let, vlastně bych ji klidně zařadil do první trojky, hned vedle The Shield a The Wire.

 8. 9. 1. 2020 - Odpovědět

  Doporučila bych Mr. Robota, podle mě seriálová událost roku a obecně moje největší seriálová srdcovka. Nějak furt nedokážu pochopit, že tenhle seriál se nedostal do povědomí širého publika. Z filmařského hlediska je to totiž naprostá pecka a co se týče příběhu…, no mám za sebou čtyři roky slušných mindfucků a menších nervových kolapsů, zůstaňme u toho. 😀 Neuvěřitelným způsobem si ten seriál hrál s divákem. Po čtvrté sérii ale můžu říct, že se to všechno vyplatilo.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..