01
/
01
/
Daniel Krásný

5 mých oblíbených thrillerů, které stojí skandálně málo

Levné thrillery Dobří sousedé

Venku to vypadá, že víkend na terase s knížkou už přestává být misí pro otužilce. A poněvadž se snad s definitivní platností otevřela i kamenná knihkupectví, sfoukávám prach z blogové kategorie Knížky a v následujících týdnech si zahraju na bookbloggera.

Na bookbloggera s vysypanou kapsou, přesněji.

Na první dobrou jsem totiž vybral levné thrillery, co přitom vůbec levné nejsou. Pět instantních šponovaček na léto, kterým jsem na Databázi Knih dal alespoň čtyři z pěti, a které lze mimo jiné sehnat na eshopech za cenu pod kilo nebo jen lehce nad.

Prostě hodně muziky za… znáte to.


Helen Fitzgerald | Pláč

Kdo vydal: Kniha Zlín

Kde koupit: Levné Knihy za 119,-

Thrillerů se zmizelým děckem je v knihkupectví tak moc, že by pomalu nevadilo, kdyby samy někam zmizely. Pláč je ale skrytý klenot, kterému by hrozně uškodilo, kdybyste ho s nimi hodili do jednoho pytle. Helen Fitzgeraldová totiž staví příběh na jednoduché, drasticky děsivé pointě, díky níž Pláč dokonale odlišuje od ostatních. Onu pointu autorka odhalí hned v první třetině, anotace (a i tenhle můj doporučovací odstavec) o ní ale mlčí. A mlčí o ní správně. Se Zmizelou jde totiž o asi nejpůsobivější cliffhanger, který jsem kdy v thrilleru viděl.

Nečtěte recenze. Nečtěte si komentáře na Goodreads. Kupujte. Pláč je útlá knížka na posezení, která vám nesežere měsíc, ale spíš jeden dva večery. Z hlavy jí ale nepustíte mnohem, mnohem dýl.

BBC Pláč před třemi lety přetavilo do čtyřdílné minisérie s Jennou Coleman z Hada nebo Viktorie.

A prý je to taky úplně skvělý.Fobie | Wulf Dorn

Kdo vydal: Knižní klub

Kde koupit: Knižní Klub za 79,-

Od Wulfa Dorna jsem četl čtyři knížky a u všech jsem svorně zapomněl, o čem byly. Dokonale si ale pamatuju jejich atmosféru. Dorn totiž píše „německy“. Chladně. Kapičku strojově. Příliš se nevyžívá v tom, jak se hrdinové cítí a striktně se zaměřuje na podstatu napětí. Fobie mezi jeho knihami ale přece jen něčím vyniká. Neodehrává se v prostředí psychiatrické léčebny (kde autor léta pracoval), ale tne do celkem klasické šablony domácího psychothrilleru.

Hlavní hrdinka v něm dorazí domů. A doma najde cizího chlapa, který má stejné hadry a stejné auto jako její muž a ještě k tomu skálopevně tvrdí, že jím skutečně je.

Dnes tolik moderní šablona nespolehlivé vypravěčky je se suchým stylem Wulfa Dorna osvěžující kombo. Za rok si nebudete pamatovat, o čem Fobie byla. Přečtete jí ale za večer.


Špinavý kšefty na North Ganson Street | S. Craig Zahler

Kdo vydal: Mystery Press

Kde koupit: Mall.cz za 49,-

Až si budete kupovat na Mallu cokoliv, za necelý pade si tam přihoďte jednoho Zahlera. Jo, knížku od tohohle Zahlera. Člověka, který za posledních pět let udělal tři pětihvězdičkové filmové krváky, vyrobil zabijáckou mašinu z Vince Vaughna a natočil poslední dobrý film s Matthewem Foxem ze Ztracených.

Nenechte se zmást tou výprodejovou cenou. Špinavý kšefty je docela bichle. Jen je to čtení pro chlapy, a chlapi v Čechách nečtou. Je přesně v duchu Zahlerovo filmových thrillerů. Dva policajti Bettinger a Williams vyšetřují vraždy svých kolegů v městečku Victory. Na místě, kde bují ta nejabsurdnější kriminalita na světě a pečení holuby tam padají rovnou na mrtvoly.

Dostanete krev, nekorektní černý humor, nekorektní černý policajty, hlášky, krev a krev. A je to boží.

PS: Před třemi lety jsem psal, že ze Špinavých kšeftů touží Leonardo DiCaprio s Jamiem Foxxem natočit film. Bohužel, Warneři scénář během covidu zapálili a popel snědli.Dobří sousedé | A. J. Banner

Kdo vydal: Kniha Zlín

Kde koupit: Apokryf za 169,

Dobří sousedé jsou jak vyšitá škatulka současných thrillerů. Hlavní hrdinka žije v idylickém manželství v přenádherném domě. Bum. Jedna blbá událost a do její hlavy se nastěhuje brouk. Co když se všichni kolem ní jen přetvařují? A co když její život vlastně vůbec není taková reklama na štěstí?

Nebudu nic zastírat. Dobří sousedé jsou taková ta jednohubka složená z cliffhangerů a cliffhangeříků, kterou jednou za čas potřebujeme všichni. A. J. Bannerová tu ale zvládá to, co zástup dalších autorů a autorek zpravidla moc neumí. Dovalí totiž dobrou závěrečnou gradaci a nezakončí svou story nijak přiblble.

Že se nezmiňuji o ději? Záměrně.

První zvrat totiž dorazí dřív, než se pořádně začtete, a byla by škoda, kdyby vám ho kdokoli vykecal.


Sledujte mé recenze na Goodreads

Knížky komentuju i proto, abych za pár let vůbec věděl, co jsem četl a co ne. A taky proto, že mě to jednoduše baví. Sledovat mě můžete nejen na Goodreads, ale i na české Databázi knih.


Galveston | Nic Pizzolatto

Kdo vydal: Knižní klub

Kde koupit: Levné Knihy za 69,-

Nic Pizzolatto napsal seriál Temný Případ a za jeho první řadu si vydobyl televizní nesmrtelnost. Knižní thriller Galveston u nás vyšel hned vzápětí a prošuměl jako Celaskon. A je to škoda.

Galveston je útlá knížka o no name gangsterovi s rakovinou v plicích a průšvihem v zádech. Nelineární děj ale tuhle moderní kovbojku nařezává i s road tripem, filozofováním o podstatě všehomíra a strašně návykovým melancholickým podtónem, který se s gangsterkou obvykle nepodává.

Tři roky stará filmová adaptace, kterou režírovala Shoshanna z Hanebných Panchartů (a Pizzolatto k ní nepsal scénář) tenhle podtón úplně vytrousila. A ze svérázně zapamatovatelného thrilleru se tak stalo béčko, který by se na Nově v sobotu ve 23:50 dokonale ztratilo.Nevybrali jste si?

Ještě dva tři levné thrillery v záloze mám.

  • Odpuštění od Lawrence Osborna se trochu táhne, ale má velmi slušnou Gatsbyovskou atmosféru, prima pointu a i po osmi letech si na děj docela dobře pamatuju. Za pár korun slušná literatura. 79,- na Martinusu.
  • Virál od Helen Fitzgeraldové je dobrý dezert, pokud vám sedne Pláč, který doporučuju úplně nahoře. Za 49,- na Knihy Dobrovský je to thriller, který by měl mít doma každý markeťák. Virál je totiž všechno.
  • Sestup od Tima Johnstona je docela porce. Kdybyste měli chuť na kapku rodinné tragédie nařezané výraznou lokací (Skalnaté hory), je těch 85,- na Booktooku hubička. Obálka je navíc typograficky nápaditá.

Tipy na další kousky, které vás napnou, aniž byste se museli prohýbat, přijímám do komentářů.

Schválně: odhalte se.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..