O psaní,  Počítačové hry

5 jednoduchých rad, jak psát herní recenze?

Pozitivní ohlasy jsou fajn věc.

Kór, když píšete nekomerční blog ve svým volnu, a sem tam se ze všeho toho psaní cítíte trochu vyhořele. Fajn zpětná vazba na poslední článek byla proto prima elánem do žil. A tak po týdnu servíruju nikoli tak pokračování, jako spíš krátkou nadstavbu. Psát recenze totiž zní hrozně jednoduše. Všude jich leží hromady. Přečtu si jedno SCORE a už to umím.

Nebo ne?

Samozřejmě, že to není taková prča. Tímhle postupem se naučíte slušně kopírovat, ale nikdy vás to nezačne bavit. Bude to nějakou dobu trvat. Možná rok, možná pět let. Vypsanost je totiž něco, co se nedá ošulit.

Potřebujete propsat iks áčtyřek, abyste chytili do prstů cit. Nezávisle na tom ale dokážu sestavit aspoň pět tipů, které si sám i po letech při recenzování často kladu na srdce.

Kupříkladu:


Číst nahlas je k ničemu.

Pokud teda zrovna nepíšete recenzi pro Replay nebo cokoliv, kde to doopravdy někdo, ehm, přečte nahlas. Ze začátku psaní jsem si všechno tiše přeříkával. Psal jsem, aby to vyhovovalo artikulaci. A pak mi to na papíře, když nevíte, co přijde dál za větu a kdy končí odstavec, nepřišlo dobrý. Čtěte si to po sobě v duchu.

Změňte si formát stránky, aby se vám jinak zalámala slova. Přesně to se totiž s vaším textem stane, až zavřete Word , pošlete to šéfredaktorovi a vytisknout to na papír.


První odstavec vládne všem.

Recenze je více či méně krátkej subjekt. A umírám u každýho článku, kterej začíná dějákem. Je super vědět, že se tohle studio dalo dohromady v čekárně u zubaře v Los Angeles a první jejich hra dostala ve SCORE 27 procent. Ale když se všechny tyhle informace vejdou do první věty, která má dohromady čtyři řádky, je těžký číst dál. Vysypte na začátek to nejlepší, co umíte. A řekněte tak čtenářovi, že tenhle text by neměl odložit.


Hovorovost není hřích.

Tady na blogu píšu většinou hodně hovorově. Je to tu neformální a píšu tu tak, jak mluvim, a jakýkoliv cizí slovo se hbitě snažim nahradit čechismem. Kdybych psal do časopisu o vědě, psal bych maximálně spisovně a korektně. Herní časák je někde mezi. Spisovnost je super věc. Ale nemělo by se to s ní přehánět.

Hry jsou zábava. Texty by měly bejt taky. Nepišete čeďákovskou slohovku, ale text, co by měl odsýpat.


Dopište. A dejte hledat “který”.

Jsou dvě manýry, kterých když si všimnete a začnete je potlačovat, bude váš sloh o dost vzdušnější. První je slovo “který”. Slovo, co se rádo shlukuje do oblasti tří, občas i dvou vět. Doporučuju nenahrazovat “jenžama” a “coama”, ale sem tam prostě změnit celou větu. Pomůže to. Druhá manýra jsou přirovnání použitá se slovem “jako”. Jasný, chcete bejt vtipný a sdělit, že je hra hloupá “jako sousedova stará” nebo cokoliv jiného srandovního.

Příliš “jako” ale textu škodí. A rovná se vtipu, kterej je do recenze našroubovanej za každou cenu.


Nepište, když není múza.

Jasný, jasný, tohle se nevztahuje na uzávěrky a situace, kdy text odevzdáváte za pět minut půlnoc. Občas to ale prostě jde a občas ne. A vy to poznáte. Když nevíte, co do prvního odstavce, miliony věcí vás zajímaj víc než textovej editor a všechno vám trvá třikrát dýl. Výsledkem je většinou mizernej text a promarněná noc. Kreativní práce je bohužel trochu náladová mrcha. A vy musíte chca nechca přistoupit na její hru.

A napsat to třeba zejtra.

Ráno.


A těchhle tipů by mohlo bejt mraky.

V málokterém herním médiu dostanete zadarmo nějakej vstupní workshop. Redaktorskej on-boarding. Herní média jsou prostě plný samouků. Šaldové tu neexistujou. Jen tipy od dalších samouků, co akorát píšou o iks let dýl než vy.

Což je na tom vlastně to krásný. A uctívám každýho herního autora, kterýho dokážu mezi ostatníma rozpoznat. Strojenost stranou. Smrdí. V publicistice mi zaměnitelnost nevadí, tam je informace na první místě. Herní média by ale měla bejt hravá.

Univerzální návod na to, jak psát herní recenze, není. Je ale spousta hravých autorů, které čtete radši než jiné.

A jestli si myslíte, že zrovna vy píšete hravé články, pošlete mi odkaz.

Rád si počtu.

0 0 vote
Article Rating
Přihlásit se k odběru komentářů
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments