O psaní

O tom, jak píšu povídky

Teď na sebe něco prásknu. Píšu povídky. Píšu jich hodně a píšu je dlouho. A ano, je to jedna z mála věcí, které nesdílím na sockách a nenastavuji jim SEO.

Všechno, co jsem kdy napsal, je úhledně seřazené na mém Dropboxu. Přes osm stovek článků pro herní magazíny i devětatřicet novel, povídek nebo jak se tomu teď říká, aby to znělo trendy. A ne, nedávám je na internet. Snad, že se stydím, jestli jsou dost dobré. Snad, že se je jednou pokusím vydat knižně. Snad je to hodně osobní a nejsem připravený na drsnou kritiku ostatních. Snad.

Tak či tak mám složku. A nepravidelně do ní přispívám už takových deset let. Povídkami, které jsou dle mých nejbližších nezvykle hořké. A ačkoliv je nedávám na internet, přesto existuje výjimka, co potvrzuje psané pravidlo. Jmenuje se Ďábel a je krutá.

Ďábel je krátká žánrovka. Napsal jsem jí v zimě a zima je z ní cítit. A pokud byste v ní jó chtěli najít mé vzory, byl by to nejspíš Edgar Allan Poe. Poe, hostující v typické české vesnici.

Stejně jako všechny své práce, i Ďábla jsem takříkajíc nechal žít svým vlastním životem. Když začínám psát, neznám konec. Tuším kostru, vím o hlavní postavě a konfliktu. A pak uvidím. Kdybych od začátku věděl, jaká bude poslední věta, psaní by mě nebavilo. V Ďáblovi jsem znal dopředu jen tu jednoduchou myšlenku o lidských povahách. Zbytek se s prvním sněhem objevil jednou večer sám.

Jo a víte, co je možná nejsilnější důvod toho, že nepublikuji? Předsudky. Takové to, že co napíšete, muselo se vám buď za a) doopravdy přihodit, nebo za b) musíte na to sami myslet. A když váš hlavní hrdina bude sledovat koňské porno, jste zřejmě v reálu prase, co ho po večerech sjíždí taky. A tak i proto si ode mě můžete přečíst čistokrevný horor a ne třeba povídku Druhá míza, v níž hlavní hrdinku sexuálně přitahují muži v podpatcích.

Budu tedy rád, když si počtete. Na Tumblru nebo v epubu v pohodlí své čtečky. A dejte mi pak vědět, jak se vám to líbilo. Anebo ne.

Stáhnout povídku Ďábel ve formátu .epub a .pdf
Přečíst si povídku ĎÁBEL na tumblr